Program, ktory chcialbym zrealizowac bedac Prezydentem Miasta Leszna:
Sluzba zdrowia
Od roku 1989 sluzba zdrowia w Polsce jest nieustannie reformowana i reorganizowana. W rezultacie dzialan wszystkich dotychczasowych rzadow - mamy niewydolna sluzbe zdrowia, ktora nie spelnia oczekiwan pacjentow w najmniejszym stopniu. Zaden rzad do tej pory nie potrafil stworzyc takiej sluzby zdrowia, aby Polacy mogli byc zadowoleni. Pacjent - nawet ciezko chory musi czekac miesiacami na specjalistyczne badania, lozko w szpitalu, wielu specjalistow dostepnych jest tylko prywatnie, ceny lekow sa czesto astronomiczne dla emeryta i rencisty. Skoro katastroficznego stanu sluzby zdrowia nie jest w stanie naprawic centralnie rzad - musimy to zrobic my sami na poziomie samorzadu miejskiego Leszna. Takie mozliwosci samorzad leszczynski oczywiscie ma - ale trzeba miec wizje i plan naprawy tej jednej z najwazniejszych dziedzin zycia. Ja, jako kandydat na prezydenta Leszna taka wizje i realny plan naprawy sluzby zdrowia w naszym miescie mam. Tu nalezy podkreslic, ze dotowanie Wojewodzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie przez Urzad Miasta nie powinno miec miejsca, albowiem od tego jest marszalek wojewodztwa. Poza tym wielkie kwoty, ktore lozy prezydent Malepszy na ten szpital wcale nie musza byc przeznaczane na polepszenie swiadczonych uslug. Rownie dobrze szpital moze te kwoty przeznaczac na latanie dziur w swym budzecie. Pieniadze te powinny byc przeznaczone na zorganizowanie samorzadowej sluzby zdrowia w Lesznie. Dla przykladu - w miejscu obecnego Urzedu Miasta mozna otworzyc samorzadowa przychodnie lekarska na prawach spolki z o.o. Nalezy takze otworzyc apteke, w ktorej beda w stanie zaopatrywac sie najubozsi mieszkancy Leszna. Problemami sluzby zdrowia wladze miasta z prezydentem Malepszym jednak sie nie maja zamiaru specjalnie zajmowac. Takze rada miejska ma sluzbe zdrowia w pogardzie. Od 4 lata nie zajmowala sie sprawami sluzby zdrowia. W radzie nie ma nawet specjalnej komisji zdrowia - co jest zenujace. Chce ten stan radykalnymi reformami i dzialaniami naprawic i mam nadzieje, ze leszczynianie mnie w tym wespra, oddajac swoj glos na mnie.
- inwestycja w najwazniejsze dla czlowieka aspekty zycia: zdrowie, prace, bezpieczenstwo
- utworzenie w radzie Miasta Komisji Zdrowia w Radzie i Wydzialu Zdrowia w Urzedzie Miasta
- powolanie samorzadowej Przychodni Lekarskiej (na poziomie lekarza rodzinnego i specjalistycznych poradni, by ostatecznie rozwiazac absurdalny problem z oczekiwaniem na badania refundowane przez NFZ., na ktore dzis mieszkancy Leszna musza czekac nawet przez kilka miesiecy). Utworzenie samorzadowej apteki, co znacznie obnizy ceny lekow.
- profilaktyka zdrowotna dzieci w przedszkolach, zlobkach, szkolach podstawowych, ale takze dla emerytow i rencistow, Przywrocenie stomatologa szkolnego i ortopedy.
- Proponowany zakres uzdrowienia sluzby zdrowia miesci sie w zakresie obowiazujacych przepisow.
- Koniecznosc utworzenia Izby Wytrzezwien - podstawowym jej zadaniem bedzie sprawowanie opieki medycznej i prewencyjnej nad osobami w stanie nietrzezwosci, ktore swoim zachowaniem daja powod do zgorszenia, narazaja tez na utrate zdrowia lub zycia siebie, ale rowniez innych obywateli Miasta. Poza tym miasto posiada odpowiednie obiekty, ktore bez wiekszych nakladow mozna zaadoptowac na cele samorzadowej sluzby zdrowia.
Praca i gospodarka
Samorzad lokalny:
- demokracja samorzadowa na kazdym szczeblu funkcjonowania Miasta jako calosci
- powolanie rad osiedlowych-utworzenie funkcjonowania samorzadu na najnizszym szczeblu
- usprawnienie funkcjonowania Urzedu Miasta poprzez zintegrowanie wydzialow i komorek organizacyjnych, przeniesienie ich w calosci do Palacu Sulkowskich. Oczywiscie taka reorganizacja nastapilaby po tym, jak sejm zatwierdzi projekt Stronnictwa Demokratycznego likwidacji powiatu grodzkiego i ziemskiego i polaczenie ich w jeden powiat. Taki projet ustawy jest obecnie przygotowywany przez SD. Ma to na celu zlikwidowanie calkowicie zbednej administracji dla 2 oddzielnych powiatow, a przez to usprawnienie dzialania naszego regionu i jego konsolidacje. Przyniesie to niewatpliwe korzysci na kazdej plaszczyznie.
Reorganizacja struktur zarzadzania:
- maksymalnie 8 lat wszystkich kadencji na kierowniczym stanowisku urzedniczym wprowadzenie kadencyjnosci – max 8 lat na stanowisku naczelnika, dyrektora i kierownika. Miejsce ustepujacych urzednikow zajmuja ich zastepcy lub osoby wylonione w konkursach. Takie kadry powinny zasilic miejscowy biznes.
Rozwoj gospodarczy miasta:
- wspolpraca z miastami zaprzyjaznionymi, pod katem pozyskiwanie nowych inwestorow, albowiem brak do tej pory jakichkolwiek wymiernych rezultatow,
- intensywne wsparcie i autentyczne dzialania na rzecz stworzenia w Lesznie najdogodniejszych warunkow dla inwestorow, tak lokalnych, krajowych jak i zagranicznych.
- rozwoj lotniska w Strzyzewicach – okno na swiat turystyki i biznesu, przystosowanie go do malego ruchu pasazerskiego.
- stworzenie nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, jak np.: budowa wiaduktu na skrzyzowaniu ulic al. Jana Pawla II i Estkowskiego, budowa tunelu podziemnego pod al. Konstytucji 3 Maja i przedluzeniu ul. Sobieskiego, zabezpieczenie osiedla Parkowa ekranami dzwiekochlonnymi wzdluz ul. Konstytucji 3 Maja. Zagospodarowanie terenu wokol al. Konstytucji 3 Maja m.in. wzniesieniem hotelu 15-pietrowego z parkingiem w podziemiach. Polaczenie Zaborowa z reszta Leszna tunelem pod przejazdem kolejowym. Na terenie starego miasta parking wielopoziomowy. Zagospodarowanie Nowego Rynku poprzez jego zadaszenie i ustawienie stalych stoisk oraz likwidacja obecnych bud kupieckich.
- poprzez wspolprace z Radami osiedli wprowadzenie najnowoczesniejszych rozwiazan komunikacyjnych i architektonicznych
- akceptacja drogi szybkiego ruchu (ekspresowej S5) przebiegajacej przez miasto Aleja Konstytucji III Maja wg planu wczesniej opracowanego
- budowa wiaduktu miedzy Alejami Jana Pawla II a Estkowskiego
- przejscie podziemne dla pieszych na przedluzeniu ul. Okreznej, Sobieskiego, Niepodleglosci,
- ekrany wygluszajace dla mieszkancow w bezposrednim sasiedztwie Al. Konstytucji III Maja
- budowa tunelu dla pojazdow ciezarowych laczacego Zaborowo z ul. Okrezna
- budowa wiaduktu z ul. Wilkowickiej laczacego dzielnice Gronowo
- zagospodarowanie na cele sportowo-rekreacyjne zbiornika po zwirowni w Zaborowie
- urzadzenie nowoczesnego i schludnego targowiska
- skrocenie kadencji dla dyrektorow placowek oswiatowych
- wprowadzenie podmiotow prywatnych do oczyszczania miasta
- przeciwdzialanie wzrostowi oplat za dostarczanie wody i odprowadzanie sciekow
Bezpieczenstwo
- zakres pracy strazy miejskiej dostosowac do potrzeb i bezpieczenstwa mieszkancow, wprowadzenie patroli calodobowych
- ochrona obiektow komunalnych i urzadzen uzytecznosci publicznej, miedzy innymi budynkow administracji samorzadowej, wiat przystankow komunikacyjnych czy osiedlowych ogrodkow zabaw dla dzieci
- doprowadzanie osob nietrzezwych do Izby Wytrzezwien lub miejsca zamieszkania, jezeli osoby te zaklocaja porzadek publiczny
- informowanie spolecznosci lokalnej o stanie i rodzajach zagrozen, a takze inicjowanie i uczestnictwo w dzialaniach majacych na celu zapobieganie popelnianiu przestepstw, wykroczen oraz zjawiskom kryminogennym, w tym zakresie wspoldzialanie z organami porzadkowymi i organizacjami spolecznymi.
Sprawy socjalno-bytowe
Jest rzecza niezbedna, aby miasto zajelo sie szczegolnie bolesnym problemem – jakim jest bezdomnosc. Nie wystarczy sporadyczne czy nawet systematyczne wyplacanie zasilkow osobom bezdomnym. Koniecznym jest systemowe podejscie do tego zagadnienia – aby bezdomnosc redukowac, aby ludzi bezdomnych aktywizowac na polu pracy, stwarzac im chocby czasowo zakwaterowanie godne ludzi.
Sport i rekreacja:
- Zagospodarowanie wyrobiska po zwirowni w rejonie Zaborowa na cele rekreacyjne i sportowe (kapielisko). Postulowalem to bezskutecznie od wielu lat.
|